Mācību kursa programma:
PamatdarbībaMācību kursa modulis:
Rīcībpolitikas plānošana un ieviešanaMācību kursa mērķis
Iepazīstināt ar izvērtēšanas pamatprincipiem, veidiem; izvērtēšanas lomu politiku, programmu un tiesību aktu plānošanā un īstenošanā; veidot izpratni par izvērtēšanas procesu, pielietojuma veidiem un iegūt prasmes sagatavot un veikt izvērtējumu elementārā līmenī. Sniegt pamatzināšanas un prasmes, lai sagatavotu izvērtējuma plānu un darba uzdevumu politikas, tiesību aktu vai programmu izvērtējumam.
Mērķauditorija
Valsts pārvaldes un pašvaldību darbinieki
Priekšnosacījumi
Maksas mācības. Mācību maksa redzama sadaļā Laiks, ilgums, cena.
Valsts pārvaldes iestādēm mācību maksai netiek piemērots PVN, savukārt pakalpojumu saņēmējiem, kas nav valsts pārvaldes iestādes, papildus PVN 21%.
Tēmas
1. Kas ir izvērtēšana? Ko, kāpēc, kad, kurš un ar kādu nolūku izvērtē?
Tēmā apskatīti pamatjēdzieni un jautājumi, kas attiecas uz visu veidu izvērtējumiem (politikas, programmu un tiesību aktu).
2. Izvērtēšanas normatīvais regulējums un prakse Latvijā
Tēmā īsi aplūkots normatīvais regulējums, kas nosaka politikas izvērtējumu (attīstības plānošanas dokumentu ietekmes izvērtēšanu), programmu izvērtējumu (ES fondu izvērtējumi) un tiesību aktu izvērtējumu (sākotnējie ietekmes izvērtējumi, ietekmes ex post pēcpārbaudes) veikšanu.
3. Izvērtējuma objekts – kā saprast to, ko izvērtēt
Tēmā aplūkoti pamatjautājumi un pieejas kā noformulēt un strukturēt galveno problēmu un noteikt kā darbosies tās risināšanai paredzētā politika, programma vai tiesību akts, un ko tie mainīs. Kas ir intervences loģika, pārmaiņu teorija un kā tās pielietot izvērtējuma plānošanā un īstenošanā.
4. Izvērtējuma process, iesaistītās puses un gatavība izvērtējumam
Tēmā apskatīts izvērtējuma process un tā pamatsoļi. Ieinteresētās puses un to izziņas vajadzības. Veidi kā noteikt izvērtējuma tvērumu, fokusu un to, cik gatavi esam izvērtējumam.
5. Izvērtējuma plānošana un darba uzdevuma izstrāde
Tēmā apskatīti galvenie soļi kā formulēt izvērtējuma jautājumus, izvēlēties piemērotākos kritērijus, lai saprastu ko konkrēti izvērtēt. Kā izstrādāt izvērtējuma plānu un darba uzdevumu. Kā noteikt izvērtējuma izmaksas.
6. Izvērtējuma kvalitāte un ētika
Tēmā aplūkoti izvērtējuma kvalitātes un ētikas pamatprincipi, kas jāņem vērā, lai nodrošinātu kvalitatīvu izvērtējuma plānošanu, veikšanu un rezultātu pielietojumu.
7. Izvērtējuma rezultāti un to pielietojums
Tēmā aplūkoti biežākie izvērtējuma rezultāti un veidi kā tos pielietot, kā arī pieejas, ka veicināt šo rezultātu pielietojumu.
Dalībnieku ieguvumi
Kursa dalībnieki iegūs zināšanas un skaidru izpratni par izvērtējuma plānošanas un īstenošanas procesu un tā galvenajiem soļiem, normatīvo regulējumu, kvalitātes un ētikas principiem. Kursa dalībnieki iegūs izpratni kā sagatavoties izvērtējuma veikšanai un zināšanas kā sagatavot izvērtējuma darba uzdevumu, nodrošināt izvērtējuma vadību un kā veicināt rezultātu pielietošanu.
Kursa dalībnieki iegūs praktiskas iemaņas dažādu izvērtēšanas rīku un pieeju pielietošanā plānojot un veicot izvērtējumus. Kursa saturs ietvers gan teorētiskas, gan praktiskas, reālos piemēros balstītas zināšanas.
Ilgums
Cena
Grupas
G4378: [P-D-9] Kā plānot un veikt izvērtējumu: politika, programma un tiesību akti
Datums | Laiks | Pasniedzēji | Adrese |
---|---|---|---|
21.11.2024 | 09:00 - 16:15 | Krišjānis Veitners | Raiņa bulvāris 4, Rīga, LV-1050 , telpa 405 |
Krišjānis Veitners
Darba pieredze
Darba pieredze: Izvērtēšanas un uzraudzības eksperts ar vairāk kā 20 gadu pieredzi izvērtēšanā un stratēģiskajā plānošanā. Krišjānis Veitners kopš 2005. gada regulāri veic programmu un politiku izvērtējumus daudzās nozarēs un ir piedalījies vairāk kā 60 dažādu izvērtējumu un pētījumu veikšanā Latvijā un starptautiski. Krišjānim Veitneram ir padziļinātas teorētiskās un praktiskās zināšanas par izvērtēšanas metodoloģiju un pieejām un plaša pieredze vadot izvērtējumus kā metodoloģijas eksperts. Valsts politikas plānošanas eksperta lomā Krišjānis ir izstrādājis dažādus vidēja termiņa stratēģiskos un politikas dokumentus valsts un reģionālā līmenī, piedalījies uzraudzibas un izvērtēšanas sistēmu izstrādē.
Latvijas izvērtētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs, Eiropas izvērtēšanas asociācijas biedrs un Eiropas izvērtēšanas asociāciju tīkla biedrs.
Pieredze mācību kursu pasniegšanā: Kopš 2022.gada Krišjānis Veitners ir izstrādājis un pasniedz ievadkursu par izvērtēšanu Latvijas Universitātē sociālo zinātņu studiju programmā. Latvijas izvērtētāju asociācijā izstrādājis tiešsaistes mācību kursu izvērtēšanā NVO. Piedalījies dažādu izvērtēšanas apmācību organizēšanā un vadīšanā, t.sk. ES fondu vadībā un īstenošanā iesaistīto institūciju pārstāvjiem.
Izglītība
Izvērtēšanas maģistra grāds (MEval), iegūta Zārlandes Universitātē (Vācija).